Blog

Uniwersalna ładowarka dla urządzeń elektronicznych

Według danych Komisji Europejskiej każdego roku powstaje około 11 tys. ton elektroodpadów wskutek pozbywania się zbędnych ładowarek. Część z nich jest niepotrzebna i zalega w szufladach, inne - nie pasują do naszego urządzenia. Dlatego od 28 grudnia 2024 roku w Polsce większość urządzeń elektronicznych będzie musiała być zaopatrzona w uniwersalny port ładowania USB typu C.

Nowe przepisy są odpowiedzią na wymogi unijnej Dyrektywy RED, wprowadzającej ujednolicone standardy ładowania. Jednym z jej celów jest ograniczenie ilości e-odpadów powstających z niepotrzebnych lub niedopasowanych ładowarek.

Jak wynika z ogłoszonej w dniu 8 sierpnia 2024 roku ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, od 28 grudnia 2024 roku w Polsce większość urządzeń elektronicznych, takich jak:

  • telefony komórkowe,
  • tablety,
  • aparaty cyfrowe,
  • słuchawki,
  • konsole do gier,
  • głośniki,
  • czytniki książek,
  • klawiatury,
  • myszy,
  • systemy nawigacyjne

będą musiały posiadać uniwersalne gniazda USB typu C. W przypadku laptopów, przepis ten będzie obowiązywał od 28 kwietnia 2026 roku.

Dyrektywa RED

Konieczność ujednolicenia standardów ładowania urządzeń elektronicznych w Polsce to efekt wdrożenia wymogów Dyrektywy RED (ang. Radio Equipment Directive), wprowadzającej nowe zasady dotyczące urządzeń radiowych.

Wśród szeregu obowiązków, jakie nakłada powyższa dyrektywa, znajdują się zapisy mówiące o konieczności wyposażenia urządzeń elektronicznych w ujednolicony port ładowania USB typu C.

Kłopoty ze znalezieniem właściwej ładowarki

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej w grudniu 2019 roku, około 84% konsumentów miało w domu problem ze znalezieniem lub dopasowaniem do danego urządzenia odpowiedniej ładowarki. Nierzadko pojawiają się również kłopoty z tzw. szybkim ładowaniem danego urządzenia, gdyż używana ładowarka pochodzi od innego urządzenia i nie spełnia wymogów w danym zakresie.

Wymóg stosowania uniwersalnej ładowarki do urządzeń elektronicznych w UE powinien rozwiązać powyższe problemy, a co więcej zharmonizowana technologia ładowania powinna zapewniać taką samą prędkość ładowania przy użyciu dowolnej, kompatybilnej z danym urządzeniem ładowarki.

Narastająca ilość e-odpadów

Według danych Komisji Europejskiej, każdego roku powstaje około 11 tys. ton elektroodpadów wskutek pozbywania się niepotrzebnych ładowarek. We wspomnianym powyżej badaniu ankietowani konsumenci zwracali uwagę na nadmierną ilość ładowarek, które niepotrzebnie zalegały w ich domach.

Nowe przepisy wynikające z Dyrektywy RED mają ograniczać ilość tego rodzaju e-odpadów, poprzez obowiązek rozdzielenia sprzedaży ładowarki od sprzedaży urządzenia.

Dla konsumentów wymóg ten oznacza, iż będą mogli zakupić nowe urządzenie elektroniczne bez dołączonej do niego ładowarki. Dodatkową korzyścią są również oszczędności wynikające z braku dodatkowej opłaty za niejednokrotnie zbędną ładowarkę.

Piktogramy na opakowaniu

Producenci urządzeń elektronicznych objętych przepisami Dyrektywy RED muszą również wywiązać się z obowiązku informacyjnego wobec konsumentów. Na opakowaniach produkowanych urządzeń będą musiały znaleźć się dane o wymaganej przez urządzenie mocy oraz ewentualnym obsługiwaniu szybkiego ładowania.

Koniec z plątaniną kabli

Wdrożenie wspólnego rozwiązania w zakresie ładowania urządzeń elektronicznych to efekt ponad 10-letnich starań Komisji Europejskiej. Uzasadnieniem powyższych przepisów, które państwa członkowskie są zobowiązane wdrożyć do swojego systemu prawnego, są z jednej strony korzyści dla konsumentów, z drugiej – działania na rzecz środowiska naturalnego.

Jak podkreśla Margrethe Vestager (w-ce przewodnicząca wykonawcza ds. Europy)

„Koniec z plątaniną różnych ładowarek w naszych szufladach. Wprowadzenie jednej, uniwersalnej ładowarki jest realną korzyścią dla nas jako konsumentów. I pomoże to również naszemu środowisku”.

Tekst: Amalia Gajec

Źródło:

  1. Polska wprowadza uniwersalne gniazda ładowania dla urządzeń elektronicznych, https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/polska-wprowadza-uniwersalne-gniazda-ladowania-dla-urzadzen-elektronicznych (dostęp: 12.08.2024 r.).
  2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2380 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2014/53/UE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych.
  3. Ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. - Prawo komunikacji elektronicznej (Dz.U. 2024 poz. 1221).
  4. Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne w sprawie uniwersalnej ładowarki w UE, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/api/files/document/print/pl/ip_22_3524/IP_22_3524_PL.pdf (dostęp: 12.08.2024 r.)
  5. Šajn N., A common charger for electronic devices: Revision of the Radio Equipment Directive, EPRS | European Parliamentary Research Service, PE 698.819 – February 2023.